Flyer: Türkçe

Sevgili arkadaşlar,

 

download Flyer

2018 yılında Almanya genelinde yirmiden fazla şehirde insanlar kadın hakları için eylemler düzenledi. Her yıl düzenlenen bu eylemlere on yıllardan fazladır katılım devam ediyor.

Bununla birlikte 8 Mart 2018’de İspanya’da yaşananları da gördük. Orada gördüklerimiz etkileyici ve ilham vericiydi. Ücretli ve ev içi emek işlerini durdurmak, üniversiteleri ve okulları bloke etmek için 5 milyondan fazla insan sokaklardaydı. Bu feminist grev, ülkede üretimi durdurdu ve halktan bir çok destek ve sempati kazanmayı başardı. İspanya’nın yanı sıra Arjantin’de, ABD’de, Polonya’da ve diğer bazı ülkelerde de grev ilan edilmişti.

8 Mart 2019’da Almanya’da ulusal bir grevle uluslararası harekete katılmanın, genel gündeme feminist konuları koymanın gerekli ve mümkün olduğuna inanıyoruz. Sadece ücretli çalışmaya karşı değil, tazminatsız işten çıkarıldığı her türlü çalışma türüne ve aynı zamanda kadınların güvende olmadığı, şiddet içeren durumların da yer aldığı kadınların görmezden gelindiği toplumumuzun genel durumuna karşı mücadele etmek hedeflerimiz arasındadır.

Mücadelemiz sadece bir günlük değil; mücadelenin yolu ortak bir ağ kurmak, ücretli çalışma dışındaki yeni grev biçimlerini tartışmak, geliştirmek ve bunları hayata geçirmekten geçiyor ve zaten aklımızda 8 Mart 2020 de mevcut.

Ben de katılmak istiyorum! Bunun için ne yapabılırım?

• Yasadığın yeri bize bildir, böylece seni halihazırda var olan yerel bir ağla veya diğer ilgili kadinlarla bağlantıya geçirebiliriz. Ve hatta seni yakın zamanda, içinde düzenli olarak haber bültenlerini göndermeyi planladığımız e-posta ağımıza ekleyebiliriz. Bu e-posta ağı yardımıyla greve katılımlar için daha fazla materyal ve öneriler toplamayı amaçlıyoruz.

• Arkadasların ve meslektaşlarınla feminist mücadeleye dair konuşmalar düzenle, belki bu sayede yeni bir yerel calışma grubunu bir araya getirebilirsin (eğer bu gerçekleşirse, bizi bilgilendirmeyi unutma).

• Cevrende bildiğin içsel münazaralar veya halka açık etkinlikler düzenlenirse bizi de davet et, böylelikle bizden birinin de katılmasini sağlayabiliriz.

Bu konuda veya diğer tüm durumlarda, fikirlerini paylaşmak ve sorularını sormak için lütfen frauenstreik@gmail.com mail adresi üzerinden bizimle iletişime geç.

www.frauenstreik.org I Facebook: frauenstreik.org I Instagram: feministischer_streik_berlin I Twitter: @femstreik