Polski

Zdecydowałyśmy się zorganizować pierwsze ogólnokrajowe spotkanie dotyczące Strajku Kobiet w Niemczech:

Wzywamy do strajku!

 „Jeśli położymy kres naszej pracy, świat stanie w miejscu“.

8 marca to Międzynarodowy Dzień Walki Kobiet. Od ponad 100 lat walczymy o nasze prawa i przeciw uciskowi. Ruch strajkujących kobiet i królowych* rozprzestrzenia się na całym świecie, od Polski po Argentynę, od Nowego Jorku po Hong Kong, od Hiszpanii po Nigerię i Australię. My również widzimy powód do strajku i mówimy: dość! Uderzmy razem 8 marca!

Jesteśmy stale dyskryminowane, ciemiężone i wyzyskiwane. Codziennie jesteśmy poniżane, stajemy się obiektem raniących żartów czy komentarzy, padamy ofiarą napaści i przemocy fizycznej. Nasza praca jest zbyt mało doceniana, a kobiety w Niemczech nadal zarabiają średnio 22% mniej niż mężczyźni. Nie tylko w domu wykonujemy niezliczone godziny pracy edukacyjnej, domowej i opiekuńczej. Niektóre z nas robią wykonują słabo opłacaną pracę również w domach innych ludzi. Często zapewniamy wsparcie emocjonalne rodzinie, przyjaciołom, partnerom i kolegom. W podeszłym wieku ledwo jesteśmy w stanie wyżyć z naszej emerytury lub wcale nie możemy się z niej utrzymać. Tak samo jak wszyscy jesteśmy pracownicami*, ponieważ musimy pracować – niezależnie od tego, czy pracujemy z długopisem, kluczem francuskim, komputerową myszką czy miotłą w ręku, niezależnie od tego, czy otrzymujemy wynagrodzenie, czy nie. Oczekuje się od nas, że wykonamy tę pracę bez narzekania, niezauważone i oczywiście z uśmiechem. Nie będziemy dłużej tego znosić! Strajkujemy!

Chcemy uderzyć,

…. ponieważ chcemy żyć w świecie, w którym ceni się każdą pracę.

…. ponieważ nie będziemy już dłużej wyzyskiwane, ani w domu, ani w pracy zarobkowej.

…. ponieważ nasz czas należy do nas i my same chcemy określać kiedy i jak pracujemy.

…. ponieważ domagamy się zakończenia stanu wyjątkowego w zakresie opieki, braku bezpłatnej opieki nad dzieckiem, modernizacji warunków pracy położnych i sprzątaczek.

…. ponieważ nie pozwalamy na powierzanie słabo płatnej pracy kobietom i osobom odmiennej płci* w warunkach niestabilnych i nielegalnych.

…. ponieważ my same chcemy decydować o naszych ciałach oraz o tym, czy i kiedy zajdziemy w ciążę lub kiedy zakończymy niechcianą ciążę.

…. ponieważ nie potrzebujemy sztywnego podziału na kobiety i mężczyzn, ale uznania i sprawiedliwości dla trans-mężczyzn, kobiet, osób niebinarnych i interpłciowych.

…. ponieważ chcemy same decydować o tym, kogo kochamy oraz o tym, czy, kiedy i z kim uprawiamy seks.

…. ponieważ nie chcemy, aby którakolwiek z nas była poniżana lub podlegała karom za świadczenie usług seksualnych.

…. ponieważ nie pozwolimy, by ktokolwiek mówił nam, co lub kogo uważamy za piękne, jak powinnyśmy wyglądać lub jak powinnyśmy się ubierać.

…ponieważ chcemy żyć razem w sposób, który nikomu nie przeszkadza.

…. ponieważ nie będziemy już tolerować cierpienia kobiet i osób queer* z powodu napaści seksualnych lub morderstw.

…. ponieważ chcemy jasno powiedzieć, że przemoc nie zaczyna się od ciosów, ale od raniących słów, paternalizmu wszelkiego rodzaju lub izolacji od świata zewnętrznego.

…ponieważ nie potrzebujemy ochrony przed mężczyznami, ale zaprzestania wszelkiej przemocy. Każdy atak na kobietę jest atakiem na nas wszystkie!

…. ponieważ nie chcemy dłużej tolerować wojen, które codziennie prowadzą do śmierci setek ludzi i zmuszają ich do wyjazdu, szczególnie na globalnym Południu. Niemiecki rząd, armia i przedsiębiorstwa są zaangażowane w te procesy, zwłaszcza poprzez eksport broni.

…. ponieważ nie możemy pozwolić, aby ludzie tonęli w Morzu Śródziemnym, a ci, którzy chcą dotrzeć do Niemiec, byli pozbawiani praw obywatelskich, marginalizowani i atakowani.

…ponieważ sprzeciwiamy się umieszczaniu ludzi w obozach, deportacjom i prześladowaniom ze strony władz.

…. ponieważ wszyscy mamy takie samo prawo do opieki zdrowotnej, edukacji i mieszkania.

…. ponieważ nie możemy już dłużej stać z boku, gdy na całym świecie niszczona jest przyroda, co zagraża całemu życiu na Ziemi. Niemieckie przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za eksploatację zasobów naturalnych w wielu częściach świata. Strajk Kobiet* jest również strajkiem na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych dla wszystkich!

…. ponieważ sprzeciwiamy się skrajnie prawicowej polityce i rozwojowi skrajnie prawicowych partii i ugrupowań.

…. ponieważ sprzeciwiamy się prawom, które pozbawiają nas równości, dzielą i kryminalizują nas.

…. ponieważ nie pozwolimy, by kobiety i osoby queer* posiadające niemiecki paszport lub niemające go, migranci* i Niemcy były dzielone i rozgrywane przeciwko sobie nawzajem.

W dniu 8 marca uderzymy:

…nie idąc do pracy

…nie wykonując pracy w domu

…nie troszcząc się o innych i nie próbując zadowolić wszystkich

…nie idąc do szkoły lub na uczelnię

i planując naszą przyszłość.

…okazując solidarność ze wszystkimi strajkującymi.

Pomożemy sobie nawzajem, abyśmy wszyscy mogli uczestniczyć w tym globalnym strajku. Nasze działania są zróżnicowane! Porozmawiaj z kolegami, przyjaciółmi, sąsiadami, matkami, babciami, ciotkami i siostrami! Razem zacznijcie działać! Zbierzcie się, poznajcie i słuchajcie siebie nawzajem! Powołajmy wszędzie komitety strajkowe! To początek rosnącego ruchu!

Jesteśmy

…. wieloma bardzo różnymi kobietami i osobami queer* z różnych środowisk. Mamy różne doświadczenia społeczne i kulturowe. Mamy różne ciała, zdolności i życiowe doświadczenia.

Niektóre z nas mieszkają tu od dłuższego czasu, niektóre z nas przybyły niedawno. Niektóre z nas chodzą do szkoły lub uczą się, niektóre z nas pobierają zasiłek Hartz IV, niektóre z nas otrzymują świadczenia socjalne lub emerytury, niektóre z nas nie pobierają żadnych świadczeń, a wiele z nas pracuje w różnych zawodach. To, co nas łączy, to prawo do zawieszenia naszej płatnej i bezpłatnej pracy!

Kobiety i osoby queer* na całym świecie: Strajkujemy!

Dołącz do nas!

____________

* Wkrótce zostanie przedstawione wyjaśnienie dotyczące gwiazdki.